راهنمای کامل زایمان و بارداری گربه

راهنمای کامل زایمان و بارداری گربه

فهرست مطالب

این مطلب به منزله آشنائی شما با مراحل زایمان گربه در حالت عادی است و یادگیری آن می‌تواند کمک زیادی به حفظ سلامتی و آرامش حیوان و همچنین تسهیل یک زایمان نرمال و بی‌خطر نماید بدیهیست در صورت ایجاد شرایط نامناسب در طی مراحل این فرایند باید از دامپزشک کمک گرفت.

چه لوازمی را باید برای زایمان گربه آماده گذاشت؟

 • جعبه زایمان که می‌تواند کارتن مقوایی محکم و یا جعبه‌ی مناسب دیگری باشد.
 • چند جفت دستکش استریل جراحی
 • قطره چکان یا سرنگ بدون سوزن برای تنفس دهان و ترشحات بینی
 • نخ دندان و یا نخ کتان برای گره زدن
 • ضدعفونی کننده(برای شستشوی باقیمانده‌ی بندناف)
 • قیچی
 • حوله‌ی ‌تمیز
 • شماره دامپزشک

چگونه از شروع زایمان گربه مطمئن شویم؟

در اینجا به چند علامت زایمان قریب الوقوع اشاره می‌کنیم:

 • در هفته آخر زایمان، غدد ترشح شیر بزرگ می‌شوند
 • تولید شیر(دو روز قبل از زایمان شروع می‌شود)
 • گربه مادر دنبال لانه می‌گردد
 • یک یا دو روز قبل از زایمان دمای بدن گربه تا حدود ۳۷ درجه سلسیوس، کاهش می‌یابد
 • در طی هفته آخر گربه ی مادر دچار تغییر رفتار می‌شود، که ممکن است منزوی شده و دنبال جایی برای پنهان شدن بگردد و یا بیشتر از قبل مهد طلب شود، به خصوص اگر به شخصی که از او مراقبت می‎کند وابسته باشد
 • ناآرامی و بیقراری
 • رفت و آمدهای مکرر به لانه
 • لیسیدن محل خروج نوزادان

در آخرین هفته بارداری، جعبه‌ی زایمان باید در جایی گرم، ساکت و فارغ از هرگونه برو بیا قرار دهید.
از ورود گربه های دیگر به آن جلوگیری کنید.
گربه را تشویق به استراحت در آن جعبه و اطاق نمائید.
لازم است که غذا، آب و یک تشت خاک مخصوص گربه هم در این اطاق گذاشته شود.
داخل جعبه مقداری روزنامه که قابل تعویض است و یا یک ملحفه‌ی مستعمل قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که ملحفه دارای بافتی نباشد که به پنجه های نوزادان گیر کند و آنها را اذیت کند. پوشش داخل جعبه، باید به طور منظم، عوض شود. (از الیاف مصنوعی برای پوشاندن داخل جعبه استفاده نکنید، مترجم)
رحم گربه ۲ شاخه دارد که به یک محفظه منتهی می‌شوند. دهانه رحم قسمت پایانی محفظه رحم می‌باشد و در زمان حاملگی بسته می‌شود.
نوزادان در horns رشد می‌کنند و بوسیله بند ناف به مادر متصلند. بند ناف به جفت که رابط مادر و بچه است وصل است. نقش جفت انتقال مواد غذایی از مادر به بچه گربه های داخل رحم و دفع مواد زائد از جنین است

زایمان گربه سه مرحله دارد:

مرحله اول زایمان:

زایمان با دردهای آن شروع می‌شود. در این مرحله دهانه رحم شروع به باز شدن می‌کند.
معمولاً ترشح شفاف و بدون بویی آشکار می‌شود. این ترشح به عنوان مایع مخاطی شناخته شده و در طی بارداری در دهانه رحم باعث sealing the uterus از واژن می‌شود. در طی مرحله اول فواصل دردهای زایمان کم و کمتر می‌شوند.

مرحله دوم زایمان:

دردهای زایمان قوی تر و به فاصله‌ی زمانی کوتاهتری پیش می‌آیند و دهانه‌ی رحم کاملاً منبسط می‌شود. گربه‌ی مادر آماده‌ی زایمان است. بچه گربه از مجرای تولد، پایین می‌آید. گردن رحم دچار چنان فشاری می‌شود که باعث هل دادن بچه به بیرون می‌گردد. ممکن است به وضوح بتوانید فشار بچه گربه برای خروج را ببینید.
به طور طبیعی کیسه آب بچه گربه (حباب آن) در vulva دیده می‌شود. این بیرون پاشی و مایع همراه آن بوسیله ی گربه مادر تمیز می‌شود. برای خروج هر بچه گربه سه فشار لازم است.
گربه‌ی مادر آلودگی‌ها را از سر و صورت بچه پاک کرده و می‌لیسید که باعث جریان تنفس بچه شود.
مرحله‌ی دوم معمولاً از ۵ دقیقه تا حدود یک ساعت طول می‌کشد. اگر بعد از گذشت یک ساعت بچه‌ی بعدی به دنیا نیامد، لازم است که از دامپزشک کمک بگیرید.

مرحله‌ی سوم زایمان:

درست بعد از تولد بچه، به طور طبیعی جفت آن خارج می‌شود، به محض آنکه مادر بچه را تمیز کرد و تنفس بچه کامل شد، گربه مادر بند ناف را جویده و معمولاٌ جفت را می‌خورد. (این همان چیزیست که به غلط برخی از مردم تصور می‌کنند که گربه بچه اش را می‌خورد.)

نکته مهم:

بعد از تولد بچه، مواظب خروج حتمی جفت از مادر باشید و تعداد آنرا چک کنید، چرا که جفت باقیمانده در بدن مادر باعث عفونت شده و خطر مرگ را در برخواهد داشت.
به محض تمیز کردن بچه، مادر او را به سمت سینه‌اش هل می‌دهد. دردهای زایمان ممکن است ادامه پیدا کند و تولد بچه ی بعدی به طور معمول بین ۱۰ دقیقه تا یک ساعت بعد اتفاق می افتد. در نهایت، کل مرحله‌ی زایمان و به دنیا آمدن تمامی بچه ها ممکن است حتی بیش از ۶ ساعت به طول انجامد

چه موقع از دامپزشک برای زایمان گربه کمک بگیریم؟

 • خروج ترشحاتی با بوی ناخوشایند و یا خونریزی از واژن
 • زایمان بسیار طولانی و با تأخیر
 • فشارهای زایمان طولانی و بیش از یک ساعت

در طی تولد بچه‌ها، گربه ی مادر ممکن است با مشکلات احتمالی زیادی مواجه شود که آنقدر متعددند که بیان آن در این مقاله نمی‌گنجد. حدود یک هفته قبل از تولد باید دامپزشک گربه مادر را معاینه کند تا نظر نهایی را درباره‌ی نحوه ی تولد و مشکلات احتمالی آن بیان کند. دامپزشک شما را از آنچه که طبیعی است و آنچه که باعث نگرانی شده و نیاز به مراجعه به او دارد آگاه می‌کند.

کمک یا دخالت در زایمان گربه‌تان؟

اکثر گربه ها بدون کمک و به راحتی قادر به زایمان هستند، شما باید فقط نقش پشتیبان داشته باشید و نباید در زایمان مداخله کنید، مگر به طور جدی مشکلی در میان باشد. دخالت بیش از حد، باعث نگرانی و ناراحتی گربه مادر می‌شود. به او اجازه دهید تا بچه هایش را به دنیا بیاورد و تا آنجا که ممکن است، بدون مزاحمت از آنها مراقبت کند