علت زخم معده یا اولسر در سگ ها

علت زخم معده یا اولسر در سگ ها

فهرست مطالب

اولسر یا زخم معده در سگ ها یک زخم مخاطی است که تا لایه عضلانی ادامه پیدا می کند، در صورتی که اروزیون سطحی است و به این لایه نمی رسد.
استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، مسیر سیکلواکسیژناز را مهار کرده و تولید پروستاگلندین ها را کاهش می دهد (پروستاگلندین ها در جلوگیری از نفوذ لکوسیت ها به مویرگ های مخاطی و عدم بروز ترومبوز نقش دارند لذا با کاهش پروستاگلاندین ها، ترومبوز، ایسکیمی و اولسر به وجود خواهد آمد). برخی از این ترکیبات نظیر ناپروکسن و ایبوپروفن به علت قدرت بیشتر مهارکنندگی بر روی مسیر سیکلواکسیژناز و نیز به علت این که توسط سیکل آنتروهپاتیک چندین بار وارد دستگاه گوارش می شوند صدمات بیشتری وارد می کنند.
مصرف کورتیکواستروئیدها به همراه ترکیبات ضد التهابی غیر استروئیدی عوارض شدیدتری به دنبال خواهد داشت. به دنبال استرس و رهاسازی کاتکول آمین ها و قبض عروقی و هایپوکسی سلول های مخاطی، نفوذپذیری سلول ها نسبت به یون هیدروژن زیاد شده و اولسر به وجود می آید.
بیماری های کبدی و کلیوی در ایجاد اولسر موثرند چون متابولیزاسیون کبدی گاسترین، دچار اشکال می شود.

علائم زخم معده در سگ ها:

علائم این بیماری اولسر در اکثر موارد، توام با خون است. ملنا، درد شکم، بی اشتهایی و استفراغ هم وجود دارد. در مواردی به دلیل سوراخ شدن معده و ابتدای روده، سپتی سمی، ادم و به دنبال آن هیپوپروتئینمی ناشی از ازدست رفتن خون خواهیم داشت.

تشخیص اولسر در سگ ها:

در تشخیص اولسر، رادیوگرافی با ماده حاجب مطرح است که پس از تخلیه معده از سولفات باریم، به شکل حلقه انگشتر قابل رویت است. بهترین روش تشخیصی آندوسکوپی است که زخم های آتشفشانی در موارد اولسر دیده می شود و در موارد اروزیون خون تازه روی محل قرار دارد.
در اشکال پیشرفته تر با جراحی تشخیصی یا برداشت آن، درمان نیز انجام می شود.

درمان زخم معده یا اولسر:

در درمان زخم معده (اولسر) سگ ها، پرهیز غذایی مطرح است. تغذیه باید به حداقل برسد تا از ترشح آنزیم و اسید جلوگیری شود. ترکیبات آنتی اسید روزانه ۶ – ۴ بار تجویز می شود. ترکیبات H2 blocker مثل سایمتیدین، رانیتیدین و فاموتیدین استفاده می شود. ترکیبی بنام Omeprazole نیز وجود دارد که بر روی پمپ سدیم – پتاسیم عمل می کند و ترشح اسید معده را کم می کند. سوکرالفیت که نمک اکتاسولفات آلومینیوم است، پوششی را بر روی دستگاه گوارش بوجود می آورد که خصوصا اولسرها را گرفته و از اثر اسید و آنزیم حفظ می کند و اثر ضد باکتریال نیز دارد. به هنگام مصرف سوکرالفیت، سایر داروها نیم ساعت قبل تجویز می شوند تا از جذب داروهای همراه جلوگیری به عمل نیاید.