جراحی های دستگاه گوارش

صفحه اصلی > جراحی > جراحی های دستگاه گوارش

جراحی های دستگاه گوارش

دستگاه گوارش نقش اساسی و کلیدی در ادامه حیات موجودات زنده دارد. گاهی اوقات با توجه به شرایط پیش آمده نظیر استفاده از استخوان به عنوان غذا یا خوردن اجسام غیرخوراکی، این اجسام در دستگاه گوارش به دام افتاده که پس از معاینه بالینی و انجام عکس رادیولوژی ساده و رادیولوژی با ماده حاجب (در صورت نیاز) و سونوگرافی محوطه شکم و پس از مشخص شدن محل به دام افتادن جسم خارجی، تصمیم به انجام جراحی می­گیریم و با روش جراحی جسم خارجی را از موضع برمی­داریم. روش­های جراحی بسته به اینکه جسم خارجی در کدام قسمت دستگاه گوارش به دام افتاده باشد متفاوت خواهد بود، اگر جسم خارجی در معده به دام افتاده باشد با انجام جراحی گاستروتومی جسم خارجی برداشته می­شود. اگر انداد در روده­ها اتفاق افتاده باشد بسته به صلاحدید جراح، انتروتومی یا انترکتومی انجام میگردد.

انسداد گوارشی علائمی همچون: بی­حالی، بی­ اشتهایی، استفراغ، گاها عدم تحمل غذا و اسهال­ های آبکی، سفت شدن و نفخ شکم را به­ همراه خواهد داشت.

در نژادهایی که سینه ­ی عمیق و کشیده دارند (مثل دوبرمن، گریت دین و…) سندرمی تحت عنوان چرخش و اتساع معده را خواهیم داشت که درمان آن با روش جراحی و برطرف کردن این چرخش و فیکس کردن معده (گاستروپکسی) می­باشد.

تلسکوپی شدن روده­ها یکی دیگر از انواع جراحی­ های حفره شکمی می­باشد که به دنبال اسهال­های متناوب و انسدادهای گوارشی اتفاق می­افتد که با انجام جراحی اختصاصی (انترکتومی) این مشکل برطرف می­گردد.

توده ­ها و نئوپلازی­ها یکی دیگر از مشکلاتی هستند که نیاز به مداخله جراحی دارند.

بطور کلی مشکلات رخ داده در دستگاه گوارش همراه با علائم بی­حالی، بی­اشتهایی، استفراغ، گاها عدم تحمل غذا و اسهال­های آبکی، سفت شدن و نفخ شکم خواهند بود که در صورت مشاهده هرگونه از علائم زیر حتما به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

خیالی آسوده با دامپزشکی دکتر تقی زاده

ما در کلینیک دامپزشکی تقی زاده با دارا بودن سالن های مجهز و تیم متخصص، سلامتی پت دلبندتان را فراهم می کنیم. تیم متخصص ما تشکیل شده از بهترین دامپزشکان حال حاضر ایران می باشند . شما می توانید با مراجعه به ما با خیالی آسوده از خدمات ما برای حیوانات خود استفاده کرده و بدون کوچک ترین نگرانی سلامت حیوان خود را تضمین کنید. برای درمان شکستگی، آسیب‌ و بریدگی، مشکلات داخلی پت دلبندتان می توانید به کلینیک دامپزشکی تقی زاده مراجعه کنید.